لوگو ملی یونی

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

دانشگاه سمنان ، نگین خطه ی کویر

سر در اصلی دانشگاه دولتی سمنان

دانشگاه سمنان ، نگین خطه ی کویر ، از بزرگترین و برترین دانشگاه های ایران است که به سبب پیشرفت در چند سال اخیر توانسته است دانشجویان زیادی را جذب کند.در این مطلب قصد داریم نگاهی جامع به این دانشگاه داشته باشیم.

تاریخچه ساخت دانشگاه دولتی سمنان

در سال 1353 ، مدرسه عالی تکنولوژی سمنان به عنوان اولین مرکز آموزش عالی شهر سمنان بنا شد و پس از انقلاب ، این مرکز با جذب دانشجو در دو رشته کارشناسی الکترونیک و عمران در سال 1367 به مجتمع آموزش عالی سمنان تبدیل شد.

این تمام پیشرفت دانشگاه دولتی سمنان نبود و در سال 1372 این مجتمع با افتتاح دانشکده مهندسی ، که امروزه آنرا با عنوان فنی 1 میشناسند ، و همچنین تربیت دبیر و آموزشکده دامپزشکی به دانشگاه سمنان ارتقاء یافت.

"سر

هم اکنون دانشگاه سمنان به عنوان دانشگاه مادر و منتخب استان، به یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور مبدل شده است و همچنین به عنوان دانشگاه معین استان، متولی نظارت و ارزیابی مراکز آموزش عالی استان و نیز شورای بررسی موارد خاص استان است.

سرانه فضای آموزشی دانشگاه دولتی سمنان

دانشگاه سمنان در دهه پنجم فعالیت خود با داشتن بیش از ۸۰۰ هکتار فضا، دارای ۵ پردیس آموزشی، پژوهشکده، چندین گروه پژوهشی، پارک علم وفناوری، مرکزرشد واحد‌های فناور، پردیس دانشگاهی بین الملل و مرکز آموزش مجازی الکترونیکی و نیز ۳۷۰ عضو هیات علمی ثابت است.

از میان اساتید این دانشگاه، ۲۳ نفر استاد دارای مرتبه استادی و ۸۱ نفراستاد نیز با مرتبه دانشیاری مشغول فعالیت هستند. این دانشگاه همچنین دارای حدود ۱۵۰۰۰ دانشجوست که در ۷۸ رشته دکتری، ۱۱۷ رشته کارشناسی ارشد، ۷۷ رشته کارشناشی و ۲ رشته کاردانی تحصیل می‌کنند.

معرفی امکانات پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه

در دانشگاه  سمنان تا کنون ۴۰۴ عنوان کتاب توسط انتشارات دانشگاه به چاپ رسیده و ۷۰ تفاهم نامه علمی، پژوهشی و فناوری نیزبا سازمان‌های دولتی و خصوصی منعقد شده است و تا کنون بیش از ۱۳۱ طرح پژوهشی برون دانشگاهی با سازمان‌های دولتی و خصوصی اجرا شده است.

دانشگاه سمنان در راستای اهداف پژوهشی برنامه پنجم توسعه کشور و همچنین سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای استفاده از توان علمی و فنی دانشگاه‌ها و ایجاد و گسترش همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی اقدام به انعقاد ۱۰ تفاهمنامه همکاری با دانشگاه‌های خارجی کرده است.

عناوین پردیس‌های دانشگاه دولتی سمنان

این دانشگاه دارای ۵ پردیس با عناوین زیر است

 1. پردیس فنی
 2. پردیس علوم پایه
 3. پردیس علوم انسانی
 4. پردیس علوم وفناوری‌های نوین
 5. پردیس هنر

"عکس

[irp]

پردیس فنی دانشگاه دولتی سمنان شامل :

 1. دانشکده‌های مهندسی برق و کامپیوتر
 2. مهندسی عمران
 3. مهندسی مکانیک
 4. مواد و متالورژی
 5. مهندسی شیمی ، نفت و گاز
 6. دانشکده مهندسی صنایع

پردیس علوم پایه شامل :

 1. دانشکده‌های علوم پایه
 2. زیست
 3. ریاضی
 4. آمار و علوم کامپیوتر
 5. فیزیک
 6. شیمی
سلف پردیس سمنان

سلف پردیس دانشگاه سراسری سمنان

پردیس علوم انسانی شامل :

 1. دانشکده‌های علوم انسانی
 2. دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری

"علوم

[irp]

پردیس علوم و فناوری های نوین دانشگاه سراسری سمنان شامل :

 1. دانشگاه‌های مهندسی نفت
 2. نانو فناوری
 3. بیو فناوری
 4. هوا فضا

پردیس هنر شامل :

 1. دانشکده هنر
 2. معماری
 3. شهرسازی

"پردیس

دانشکده های مستفل دانشگاه دولتی سمنان :

دانشگاه دولتی سمنان شامل دانشکده های مستقل به صورت زیر است

 1. دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
 2. دانشکده دامپزشکی
 3. دانشکده کویرشناسی
 4. دانشکده گردشگری
 5. دانشکده منابع طبیعی
 6. آموزشکده دامپزشکی شهمیرزاد این دانشگاه نیز مشغول فعالیت هستند.

کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

کتابخانه‌های دانشگاه سمنان مجموعا دارای ۱۶۰۰۰ عضو، در بخش درون سازمانی و برون سازمانی است. در کتابخانه‌های این دانشگاه بیش از ۱۶۵۰۰۰ جلد کتاب‌های فارسی و لاتین موجود است که ازاین میان بیش از ۱۳۳۰۰۰ جلد آن فارسی و ۳۲۰۰۰ جلد آن لاتین است.
کتابخانه مرکزی این دانشگاه همچنین جهت سهولت دسترسی دانشجویان به منابع اقدام به ایجاد سیستم کتابخانه دیجیتال کرده است. کتابخانه دیجیتال این دانشگاه دارای ۹۰۰۰ عنوان کتاب لاتین، ۳۷۰۰ عنوان پایان نامه وحدود ۱۲۰۰۰ عنوان مقاله و همچنین ۲۰۰ عنوان کتاب فارسی است.

"کتابخانه

کتابخانه دانشگاه سراسری سمنان از زیباترین بنا های در میان دانشگاه های ایران است که در کنار سالن آمفی تئاتر که مراحل پایانی ساخت خود را پشت سر میگذارد از برترین سازه های سال 2013 جهان نیز شناخته شد.

"کتابخانه

[irp]

افزایش سرعت و پایداری اینترنت در دانشگاه دولتی سمنان

مرکز فناوری اطلاعات این دانشگاه همچنین جهت تسهیل انجام امور و افزایش رضایتمندی کاربران، ۵۰ نوع خدمات در زمینه‌های  مختلف آموزشی ارائه می‌کند. همچنین جهت افزایش سرعت و پایداری اینترنت اقدام به استفاده از فیبر نوری جهت انتقال داده‌ها کرده است و با فراهم کردن اینترنت با پهنای باند اختصاصی و اینترانت ۱۵۰ مگابیت در ثانیه موجب افزایش سرعت دریافت اطلاعات شده است.

این مرکز جهت ایجاد بستر مناسب جهت افزایش دسترسی به اینترنت اقدام به پوشش 90 درصد اینترنت بی سیم درخوابگاه‌ها و دانشکده‌ها با استفاده از ۴۰۰ عدد تجهیزات بی سیم با پهنای باند بالا کرده است و در زمینه آگاهی بخشی، پشتیبانی و امداد در حوزه امنیت شبکه‌های رایانه‌ای و سامانه‌های نرم افزاری درحوزه فناوری اطلاعات در استان اقدام به راه اندازی مرکز تخصصی آپا جهت ارتقاء امنیت شبکه کرده است.

هر آنچه داوطلبان باید درباره دانشگاه_سمنان بدانند

دانشگاه دولتی سمنان ، دانشگاه منتخب و مادر استان سمنان و جزء محدود دانشگاه‌هایی در کشوراست که دارای پارک علم وفناوری است و افتخار میزبانی دبیرخانه هیات امناء و هیات ممیزه دانشگاه‌های منطقه البرز جنوبی را دارا است و داوطلبان کنکور توجه داشته باشند که این دانشگاه تنها دانشگاه دارای دانشکده گردشگری و کویر شناسی است.

دانشگاه سمنان متولی نظارت و ارزیابی مراکز آموزش عالی استان سمنان و دارای ۵۲ انجمن علمی و ۱۰ کانون فرهنگی، هنری و ورزشی و ۳ تشکل دانشجویی است. این دانشگاه  به عنوان هشتمین دانشگاه کشور دارای اداره امور کنسولی دانشجویان بین المللی شده است و میزبان اولین آزمایشگاه آموزشی و دانشجویی فناوری نانو در کشور است.

دانشگاه دولتی سمنان در فهرست یک درصد دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا

قرار گرفتن دانشگاه سراسری سمنان در فهرست یک درصد دانشگاه‌های تاثیر گذار دنیا، قرار گرفتن نام اساتید این دانشگاه در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان جهان، قرارگرفتن استاد دانشمند علم ریاضی دانشگاه دولتی سمنان در فهرست پژوهشگر برتر جهان، عضویت  دراتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام و قرارگرفتن درجمع موثرترین دانشگاه‌های جهان از افتخارات این دانشگاه است.

بر اساس اطلاعات پایگاه شاخص‌های اساسی علم قرار گرفتن دانشگاه دولتی سمنان در رتبه چهاردهم دانشگاه‌های جامع کشور که دارای بیشترین کمیت تولید علم، انتخاب عضو هیات علمی دانشگاه سمنان به عنوان دبیر برگزیده از سوی انتشارات وایلی در سال ۲۰۱۷، قرارگرفتن دانشگاه سراسری سمنان دررتبه سیزدهم رتبه بندی دانشگاه ها‌ی جامع و مؤسسات پژوهشی کشور از سوی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به دیگر افتخارات این دانشگاه افزوده است.

[irp]

کانون‌های  فرهنگی و اجتماعی دانشگاه

دانشگاه دولتی سمنان درراستای تحقق دانشگاهی متناسب با مبانی و ارزش‌های اسلامی با حمایت از فعالیت‌های تشکل ها‌ی مختلف با سلایق متنوع در غالب بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی دانشجویان و مجمع اسلامی دانشجویان دراین راستا گام‌های ارزشمندی برداشته است.

این دانشگاه همچنین با هدف زمینه سازی رشد خلاقیت‌های فرهنگی و ساماندهی خواسته‌ها و تلاش‌های خود انگیخته فرهنگی، هنری و اجتماعی دانشجویان و درراستای حمایت و هدایت این نوع از فعالیت‌ها اقدام به تقویت کانون‌های فرهنگی و علمی دانشجویی کرده و توانسته است با این حمایت‌ها بستر ایجاد ۱۰ کانون را دردانشگاه فراهم کند.

مسجد امام علی دانشگاه_سمنان

مسجد امام علی دانشگاه سمنان

وجود ۵۲ انجمن‌های علمی دانشگاه سراسری سمنان

دانشگاه سمنان همچنین در راستای ایجاد گفتمان علم گرایی در میان دانشجویان و پایش استعداد‌های نخبه اقدام به ایجاد پژوهش سرای دانشجویی جهت تحقق کرده است و توانسته است تا کنون به لطف پروردگار ۵۲ انجمن علمی را در دانشگاه فعال کند.

در راستای حمایت از فعالیت‌های علمی دانشجویان دانشگاه سراسری سمنان توانسته با حمایت از نشریات دانشجویی به عنوان نمود عینی فعالیت‌های علمی دانشجویی بسترساز نشر دستاورد‌های علمی دانشجویان شده و موجب دسترسی به کار‌های علمی دانشجویی و ایجاد رقابت سالم و تقویت روحیه خود باوری دانشجویان با راه اندازی ۹۰ نشریه دارای مجوز به صورت فصلنامه، گاهنامه و ماهنامه شده است.

[irp]

فضا‌های ورزشی موجود دردانشگاه دولتی سمنان

آنچه که دردنیای امروز برای اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان به صورت یک ضرورت به چشم می‌خورد، تلاش درراستای ارتقاء سلامت و کیفیت بهره وری از اوقات فراغت است، دانشگاه سراسری سمنان نیز جهت تحقق این مهم اقدام به گسترش کمیت و کیفیت اماکن رفاهی خود متناسب با رشد چشمگیر خود در سالیان گذشته کرده است.

استادیوم ورزشی دانشگاه سمنان

استادیوم ورزشی دانشگاه سراسری سمنان

سالن ورزشی فجر، زمین چمن طبیعی و پیست دو و میدانی، سالن تیر اندازی، سالن بدنسازی، زمین فوتسال ساحلی، دوچرخه سواری خوابگاه فرزانگان، ایستگاه تندرستی، فضا‌های ورزشی روباز در خوابگاه فرهیختگان، مرکز مشاوره ورزشی وتندرستی، مرکز اسپیرومتری مرکز علوم ورزشی مرکز سلامتی و تندرستی سالن سرپوشیده خواهران از دیگر امکانات ورزشی این دانشگاه است.

سالن فجر سمنان

سالن فجر دانشگاه دولتی سمنان

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه

کلیه خدمات این مرکز به صورت کاملا تخصصی و ویژه جامعه دانشگاهی بخصوص دانشجویان است. هدف محوری این مرکز همواره بررشد و افزایش سطح توانمندی‌ها، استعداد‌ها و به طور کلی ارتقاء سطح سلامت روان دانشجویان در سطوح  مختلف بوده است.

پیشگیری اولیه یا پیشگیری از بروز مشکلات روان شناختی، پیشگیری ثانویه به منظور مداخله، درمان و کاهش طول دوره اختلال و برقراری حمایت‌های لازم پیشگیری سطح سوم یا پیشگیری از توسعه اختلال از طریق خدمات حمایتی، مددکاری، خدمات مرکز مشاورهمشاوره و روان درمانی فردی تنها بخشی از این خدمات است.

خدمات اداره تغذیه دانشگاه سراسری سمنان

دانشگاه سراسری سمنان به عنوان بزرگترین دانشگاه استان جهت پذیرایی از دانشجویان و دانشگاهیان روزانه بیش از ۸۰۰۰ پرس غذا در هر وعده تهیه و توزیع می‌نماید. این دانشگاه جهت انجام پشتیبانی مناسب و رفاه حال دانشگاهیان سمنان اقدام به توسعه کمی و کیفی سالن‌های غذا خوری خود کرده است که باتوجه به ساختار موجود قابلیت ارائه خدمات و پشتیبانی از مراسم‌های در سطح ملی وبین المللی به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های پذیرایی در نوع خود در استان را دارا است.
سالن‌های غذا خوری موجود در دانشگاه سالن غذا خوری پردیس، سالن غذا خوری مهندسی، سالن غذا خوری هنر، سالن غذا خوری دانشکده روانشناسی وعلوم تربیتی، سالن غذا خوری دانشکده منابع طبیعی، سالن غذاخوری آموزشکده دامپزشکی و سالن غذاخوری آزاد زیتون است.

"سلف

امکانات خوابگاهی دانشگاه دولتی سمنان

دانشگاه دولتی سمنان جهت افزایش رفاه دانشجویان خود اقدام به اسکان دانشجویان در مجموعه خوابگاهی خود با ظرفیت بیش از ۴۰۰۰ نفر کرده است.

امکانات موجود در هر اتاق شامل تخت، کمد، یخچال و … است و تهیه و تأمین لوازم شخصی از جمله لوازم خواب بر عهده خود دانشجویان است. امکانات موجود در فضا‌های عمومی خوابگاه‌ها از جمله اجاق گاز، وسایل بدنسازی، کامپیوتر، تلویزیون و جاروبرقى، د مجتمع خوابگاهی فرزانگان و فرهیختگان نیز امکانات رفاهی قرار دارد.

معرفی پارک علم وفناوری دانشگاه سمنان

پارک علم و فناوری دانشگاه روزانه سمنان در سال ۱۳۸۶ مجوز تاسیس دریافت کرد. هدف از تاسیس پارک‌های علم وفناوری دانشگاه  سمنان، کمک به افزایش ثروت در منطقه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور و تجاری سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی و موسسات تحقیقاتی و همچنین افزایش قدرت رقابت و رشد و توسعه متکی بر دانش و کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌های داخلی و بین المللی است.

"پارک

اقدامات شاخص پارک علم وفناوری اخذ مجوز مرجع منطقه‌ای مالکیت فکری و ثبت اختراع جهت صدور تاییدیه، برگزاری پیوسته کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، برگزاری سلسله جشنواره‌های بورس اید ه‌ها در انرژی، برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع کار آفرینی، جذب و حمایت از هسته‌های تحقیقاتی دانشگاهی و حضور واحد‌های فناور در نمایشگاه‌های تجاری ملی و بین المللی است.

سامان کاظمی
سامان کاظمی

دانشجوی مهندسی برق دانشگاه سمنان

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0