لوگو ملی یونی

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک

دسته بندی :فنی مهندسی, مهندسی, مهندسی مکانیک ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ مهدی موسی زاده 8130
معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک که یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین رشته های مهندسی میباشد، شاخه ای میباشد که با طراحی،ساخت و راه اندازی ماشین آلات مختلف سرکار دارد و برای راه اندازی این ماشین آلات به مفاهیم گسترده ای مانند مکانیک،ترمودینامیک،تحلیل سازه ها،علم مواد و الکتریسیته سروکار دارد که ما به صورت مختصر به معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک میپردازیم

یک مهندس مکانیک به منظور طراحی ماشین آلات و برای اندازه گیری پارامترهای مختلف آن،نیاز به یادگیری نرم افزار های مهندسی مکانیک و چگونگی کار با آن ها را دارد که ما در این پست قصد معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک وکاربرد های آن ها بپردازیم.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | CATIA

نرم افزار CATIA:

نرم افزار( CATIA(Computer Aided Three-dimensional Interactive Application که مخفف نرم افزار تعاملی سه بعدی رایانه ای رایانه ای است، قدرتمندترین و پر کاربردترین نرم افزار CAD (طراحی رایانه ای) در نوع خود در جهان است یکی از مهم ترین ونرم افزارهای مورد نیاز مهندس مکانیک میباشد.

CATIA در صنایع مختلف در سراسر جهان یافت می شود. برخی از این صنایع عبارتند از: هوافضا ، لوازم خانگی ، معماری ، خودرو ، ساخت و ساز ، کالاهای مصرفی ، الکترونیک ، پزشکی ، مبلمان ، ماشین آلات ، قالب و قالب و کشتی سازی.

CATIA که معمولاً به عنوان یک مجموعه نرم افزاری مدیریت چرخه به چرخه محصول 3D نامیده می شود ، چندین مرحله از توسعه محصول (CAx) شامل مفهوم سازی ، طراحی (CAD) ، مهندسی (CAE) و ساخت (CAM) را پشتیبانی می کند. CATIA مهندسی مشارکتی را در بین رشته های پیرامون سکوی 3D EXPERIENCE خود ، از جمله طراحی سطحی و شکل ، طراحی سیستم های الکتریکی ، سیال و الکترونیکی ، مهندسی مکانیک و مهندسی سیستم تسهیل می کند و هم چنین طراحی سیستم های الکترونیکی ، برقی و توزیع شده مانند سیستم های سیال و HVAC را تسهیل می کند.

CATIA به نظور ایجاد قطعات سه بعدی ، از طرح های 2 بعدی ، روکش فلزی ، کامپوزیت ها ، قطعات قالب گیری ، جعلی یا ابزار کاری را تا تعریف مجموعه های مکانیکی امکان پذیر می کند. این نرم افزار فن آوری های پیشرفته برای مکانیکی و BIW را ارائه می دهد. این ابزا، ابزاریست برای تکمیل تعریف محصول ، از جمله تحمل،عملکرد وهمچنین تعریف سینماتیک ارائه می دهد. CATIA طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی را برای طراحی ابزار ، برای ابزارهای عمومی و قالب ارائه می دهد. در مورد مهندسی هوافضا ، یک ماژول اضافی به نام طراحی ورق های هوافضا به کاربر پیشنهاد می کند که قابلیت های طراحی ورق های تولیدی و طراحی سطح تولیدی را ترکیب کند.

این نرم افزار قوی ترین و بهترین نرم افزارهای CAD/CAM/CAE حال حاضر جهان میباشد و میتوان برای تحلیل انواع قطعه های مکانیکی جهت اتصال به cnc ازG-code استفاده کرد.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | SolidWorks

نرم افزارSolidworks:

SolidWorksیک برنامه کامپیوتری طراحی شده به کمک رایانه (CAD) و مهندسی به کمک کامپیوتر (CAE) است که در درجه اول در مایکروسافت ویندوز اجرا می شود. اگرچه می توان SolidWorks را روی MacOS اجرا کرد ، اما توسط SolidWorks پشتیبانی نمی شود.

،این نرم افزار دارای 3 محیط به نام‌های پارت (part) اسمبلی (assembly) و دراوینگ (drawing) می‌باشد. از این نرم افزار میتوان برای کشیدن و طراحی انواع اشکال هندسی، منحنی ها ، پلان ها با آفست کردن صفحه ، دستگاه مختصات جدید ، منحنی های مارپیچ ، شیب دهی به سطوح و قرینه سازی اشیائ سه بعدی و …. استفاده نمود.
از مزیات این نرم افزار میتوان به محیط کاربری ساده آن و همچنین دارا بودن از به روز ترین و کامل ترین تجهیزات طراحی و مدل سازی اشاره نمود.

SOLIDWORKS Visualize در واقع “دوربین” برای داده های CAD شما است و به شما این را امکان می دهد تا نمای منفجر شده را به نمایش بگذارید تا کارهای داخلی راه حل مهندسی یا طراحی خود را نشان داده و یا چندین ثانیه ایجاد کنید و یا تغییرات مختلفی را در چند ثانیه ایجاد کنید ، سپس همه را به یکباره ارائه دهید. این فن آوری های کلاس رندر بهترین کلاس را با سهولت استفاده در اختیار شما قرار می دهد تا گردش کار بصری بی نظیر ، تصاویر غنی ، انیمیشن ها و محتوای تعاملی را اراعه کنید.

ساختن یک مدل در SolidWorks معمولاً با یک طرح 2D (هرچند که طراحی های سه بعدی برای کاربران قدرت در دسترس است) شروع می شود. این طرح شامل هندسه هایی از قبیل نقاط ، خطوط ، قوس ها ، مخروط ها (به جز هایپربالا) و اسپلین ها است که برای تعیین اندازه و محل هندسه ابعاد به طرح اضافه می شود که این ها همگی از روابط مختلفی برای تعریف صفاتی مانند تانژانسی ، موازی ، عمود و تمرکز استفاده میکنند.
ماهیت پارامتری SolidWorks بدان معنی است که ابعاد و روابط هندسه را هدایت می کنند ونه روابط دیگر را و ابعاد موجود در طرح را می توان به طور مستقل کنترل کرد.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | ABAQUS

نرم افزارABAQUS:

نرم افزار ABAQUS یکی ازبهترین وقوی ترین نرم افزار های مورد نیاز یک مهندس مکانیک به شمار میرود.این نرم افزاربرای تحلیل داده های المان محدود(FEM) میباشد.این نرم افزار دارای قابلیت حل مسایل از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده ترین مدلسازی غیر خطی به منظور استفاده گسترده در صنعت اتومبیل سازی، هوافضا و صنایع ساخت کالاهای صنعتی میباشد.

این نرم افزار در محیط های تحقیقاتی آکادمیک محبوبیت های زیادی دارد و چون برای رفتار های فیزیکی غیرخطی طراحی شده است دارای گستره وسیعی از مواد مانند  فلزات، لاستیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فومهای فنری و نیزشکننده و همچنین مصالحی ژئوتکنیکی نظیر خاک و سنگ میباشد.


معرفی نرم افزارهای مهندسی برق | متلب

نرم افزار Matlab:

نرم افزار Matlab یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین نرم افزار های رشته های مهندسی ومهندسی مکانیک میباشد که برای انجام محاسبات ریاضی و مسایل مهندسی و همچنین طراحی کنترل کننده ها و رسم و طراحی نمودار های مهندسی کاربرد بسیار زیادی دارد م از زبان های برنامه نویسی C و ++C استفاده میکند.

به طور مثال ما میخواهیم یک تابع درجه 2 یا درجه 3 ریاضی را حل کنیم و تعداد قطب ها و ریشه های صفر آن را بدست اورده و یا کنترل پذیری یا کنترل ناپذیری آن ،پیوسته یا ناپیوسته بودن، نمودار ریاضی آن تابع ریاضی را میخواهیم بدست آوریم با استفاده از توابع متلب و کدنویسی ساده این نرم افزار به سادگی این امر قابل دسترسی میباشد.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | PowerMill

نرم افزار PowerMill:

نرم افزار PowerMill یکی از بهترین و برجسته ترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک است که برای طراحی وماشین کاری قطعات به کمک رایانه میباشد که برای تهیه حرکت مسیر در cnc مورد استافده قرار میگیرد.این نرم افزار به علت دارا بودن از محیط نرم افزاری ساده و روان و دارا بودن از نتایج بی عیب و نقص در صنایه بسیار زیادی مانند قالب سازی ،قطعه سازی و صنایع خودرو و هوافضا کاربرد بسیار زیادی دارد.

این نرم افزار با دارا بودن استراتژی ها و امکانات مختلف مانند خشن کاری، پرداخت کاری معمولی یا سرعت بالا (High Speed Machining) میتوان این نرم افزار را برای تمامی cn های معمولی و یا بسیار پیشرفته استفاده کرد.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | COMSOL Multiphysics

نرم افزار COMSOL Multiphysics:

نرم افزار COMSOL Multiphysics یکی از مهم ترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک و مورد نیاز یک مهندس مکانیک به شمار میرود یک نرم که ی افزار کامل شبیه سازی میباشد که برای حل معادلات دیفرانسیل سیستم های غیرخطی با استفاده از مشتق های جزئی و به وسیله اجزاء محدود(FEM) در فضاهای یک،دو یا سه بعدی حل کند.

این نرم افزار فقط مختص به رشته مکانیک نمیباشد و رشته های مهندسی برق،علوم زمین، شیمی، فیزیک، نجوم و کوانتوم نیز برای طراحی و شبیه سازی نیز از این نرم افزار استفاده میکنند زیرا این نرم افزار میتواند برای شبیه سازی میدان های الکترومغناطیسی، کشش، دینامیک سیالات و دینامیک گاز بسیار مفید و کارساز باشد.

این نرم افزار قابلت هم خوانی و اتصال به نرم افزار های CATIA و Matlab را دارد.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | FLUENT

نرم افزار FLUENT:

نرم افزار FLUENT یکی دیگر از نرم افزار های مهندسی مکانیک میباشد که برای محاسبع دینامیک سیالاتی(CFD) برای انتقال حرارت و نیز برای مدل کردن جریان سیال مورد استفاده قرار میگیرد.

این نرم‌افزار امکان تغییر شبکه، به صورت کامل و تحلیل جریان با شبکه‌های غیرساخت‌یافته برای هندسه‌های پیچیده را فراهم می‌سازد. نوع مش‌های قابل تولید و دریافت توسط این گروه نرم‌افزاری شامل شبکه‌هایی با المان‌های مثلثی و چهارضلعی (برای هندسه‌های دوبعدی) و چهاروجهی، شش وجهی، هرمی یا گوه‌ای (برای هندسه‌های سه‌بعدی) می‌باشد. همچنین فلوئنت به کاربر اجازهٔ بهبود شبکه (مثلا ریز کردن یا درشت کردن شبکه در مرزها و مکان‌های لازم در هندسه) را می‌دهد.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | NX

نرم افزار NX:

نرم افزار NX یکی از قوی ترین نرم افازر های مهندسی مکانیک میباشد که توسط شرکت زیمنس پی ال ام آمریکا طراحی و تولید شده است.

این نرم افزار به صورت جامع برای طراحی،مهندسی و ساخت میباشد و با توجه به حیط کاربری ساده و روان،موجب ارائهٔ سریع‌تر و ارزان‌تر محصولات پیچیده و کاهش هزینه‌های طراحی تا ساخت تو لید محصول شده میشود.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | MSC Nastran

نرم افزار MSC Nastran:

 نرم افزارMSC Nastran یکی از پر استفاده ترین نرم افزارهای مهندسی مکانیکدر زمینه تحلیل المان ها و عناصر محدود(FEM) میباشد.
MSC Nastran جهت تحلیل المان ها و عناصر محدود، مخصوصا تحلیل های مربوط به سیستم های دینامیکی میباشد و این نرم افزاردرای یک میلیون خط برنامه فرترن و دارای توانایی حل محدوده وسیعی ازمیباشد.

ورودی و خروجی این نرم افزار به صورت فایل متنی می باشد و به این صورت است که این نرم افزار به صورت گرافیکی یک مدل را ایجاد نمی کند ولی به وسیله نرم افزارهای مختلف مانند CATIA که به وسیله این نرم افزار میتوان به آن متصل شد به عنوان یک پایه خروجی های آن مورد استفاده قرار گرفته و اشکال گرافیکی توسط آن ها استخراج می شود به این صورت که این نرم افزار به ضورتCommand promot مباشد و ظاهر گرافیکی ندارد وفایل ورودری را میگیرد و در محیط command عملیات را انجام میده و خروحی را نشان میدهد.


معرفی نرم افزار های مهندسی مکانیک | CREo

نرم افزار CREO:

نرم افزار PTC Creo Elements Pro که به معنی مهندس حرفه ای محصول شرکت (PTC)میباشد وازجمله نرم افزارهای مهندسی مکانیک است که برای طراحی،مهندسی و ساختمورد استفاده قرار میگیرد و در این نرم افزارکار طراحی به صورت 3 بعدی انجام میگیرد و در هر زمان قابلیت ویرایش دارد.

این نرم افزار در صنایع خودروسازی و قطعه سازی و قالب سازی استفاده های زیادی دارد و به این صورت که تمامی مدل ها به صورت کاملاً سه بعدی طراحی و ساخته می شوند ونخست تکه‌های مورد نیاز بصورت جداگانه ساخته می‌شوند و سپس آن‌ها را در کنار هم گذاشته و تکه پیچیده تری را می سازند.

مهدی موسی زاده
مهدی موسی زاده

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0