لوگو ملی یونی

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

معرفی نرم افزارهای مهندسی عمران

نرم افزارهای مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران یکی از شاخه‌های مهندسی است، که به طراحی، نگهداری و ساخت سازه‌های مصنوعی شامل جاده‌ها، پل‌ها، کانال‌ها، سدها و ساختمان‌ها می‌پردازد از این رو داشتن مهارت کافی در نرم افزار های مهندسی عمران بسیار ضروری میباشد که به معرفی نرم افزارهای مهندسی عمران حواهیم پرداخت.

از لحاظ قدمت، مهندسی عمران پس از مهندسی جنگ، دومین نظام مهندسی به‌شمار می‌آید و امروزه مهندسی عمران، حد واصل مهندسی نظامی و مهندسی غیرنظامی محسوب می‌گردد و`به این صورت است که هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل های مخابرات، ، درحیطه ی کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. یک مهندس عمران باید توانایی کار با نرم فزار های مهندسی عمران را داشته باشد که در این پست قضد معرفی نرم افزار های مهندسی عمران را داریم.


نرم افزار های مهندسی عمران

AUTOCAD

AUTOCADیکی از پرکاربرد تریم نرم افزارهای مهندسی عمران میباشد که که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود.
اتوکد امکان استفاده از محیط‌های دو بعدی و سه بعدی برای کاربران را دارد.در واقع این AUTOCAD جای خط کش وطراحی به صورت دستی را گرفنه و آن را به صورت دقیق میتوان در نرم افزار انجام داد.

AUTOCAD درای محیط های کاربری مختلف و همچنین ویژگی های مختلفی میباشد که به آن ها اشاره خواهیم کرد.
1:AUTOCAD Classic
2: 3D Modeling
3: Drafting and Annotation
این 3 از محیط های مختلف AUTOCAD میباشد که بر حسب نیاز میتوان از آن ها استافدi کرد.و دارای ویژگی های زیر است:
1:بخش Text Command به صورت چند خط بودن
2:بهره‌مندی از پسوند اختصاصی DWG
3:قابلیت حاشیه‌نویسی در کنار نقشه‌ها
4:کیفیت بالا در پردازش و چاپ طراحی‌ها
5:قابلیت بازیابی فایل‌های از دست رفته
6:قابلیت ترسیم به صورت دو بعدی
7:جلوگیری از انجام تغییرات ناخواسته
8:قابلیت ترسیم به صورت سه بعدی واقعی
9:ابزار طراحی و ترسیم آزاد سه بعدی و دو بعدی
10:قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه‌ای نقشه‌ها
11:انعطاف‌پذیری بالای محیط کاربری
13:استفاده بسیار آسان‌تر در این نسخه
12:دارای محیط برنامه‌نویسی پیشرفته برای کاربردهای خاص


Tekla Structures

Tekla Structures یکی از بهترین،قوی ترین و در عین حال ساده ترین نرم افزارهای مهندسی عمران میباشد که از این نرم افزار برای طراحی ومدلسازی سه بعدی سازه با جزییات کامل برای طراحی سازه های عظیم فلزی مانند استادیوم ها وبرج ها می‌باشد.Tekla Structures دارای محیط کاربری بسیار آسان میباشد و همچنین این قابلیت را به کاربر میدهد تا نقشه هارا مانند نقشه های سازهی ای و یا کارگاهی با تمام جزییات مانند تیر، ستون، مهاربندها، تمامی اتصالات و اجزا، پیج و مهره، جوش، برش گیر و…در اختیار کاربر بگذارد.

از مدل های 3 بعدی این Tekla Structures میتوان استفاده های زیادی هم در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز ،شرکت های ساختمانی و همچنین در صنعت های دیگر بهره برد که به آن ها میپردازیم:
1:تهیه نقشه ها در سطوح مختلف.
2:تهیه mto از تمام اجزای سازه مانند پیچ ها و مهره ها و…..
3:امکان ارسال به نرم افزار های مختلف جهت clash check.


EXCEL

EXCEL یکی از پرکاربرد ترین نرم افزارهای مهندسی عمران میباشد و یکی از هفت نرم افزار ICDL میباشد که نرم افزاری صفحه گسترده (Spread Sheet) است.نرم افزار اکسل برای انجام محاسبات ریاضی و کشیدن نمودار به وسیله ابزارهای گرافیکی استفاده می شود. اکسل توانایی انجام محاسبات دشوار ریاضی را دارد ونرم افزار EXCEL این صورت است که در واقع اکسل جدولی بسیار بزرگ است که کاربر می تواند بنا به نیاز خود برای هر سلول از این جدول داده تعریف کند، فرمول نویسی کند، ظاهر هر سلول را به دلخواه تغییر دهد که یکی از نرم افزار های پرکاربر یک مهندس معماری به شمار می آید.


HDM-4

HDM-4 ،یکی از نرم افزار های مهندسی معماری میباشد که برای مديريت و توسعه بزرگراه ها و همچنین برآورد ميزان سرمايه گذاري و هزينه در سيستم هاي حمل و نقل جاده اي است.برآورد اقتصادي شبکه راه ها همواره يکي از چالش برانگيزترين قابليت هاي اين مدل محسوب می شده است، اما تلاش بر اين است که نرم افزار HDM-4 بتواند بهترين و اقتصادي ترين گزينه را از ميان پروژه هاي مختلف انتخاب و نحوه اجراي آن را به طور بهينه با توجه به محدوديت هاي اقتصادي طراحي نمايدنرم افزار HDM-4 با هدف مقایسه برآوردهای مختلف هزینه و تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی گزینه های سرمایه گذاری متفاوت طراحی و ایجاد گردیده است.HDM-4شامل بخش های زیر میباشد:
1.    تحلیل پروژه.
2.    تحلیل برنامه.
3.    تحلیل استراتژی.
خروجی های تولید شده توسط نرم افزار که برای تصمیم گیری نهایی کاربر مورد استفاده قرار می گیرند، در سه دسته کلی قرار می گیرند:
1.    شاخص های بازده اقتصادی.
2.    برنامه ریزی چند ساله.
3.    برنامه ریزی های استراتژیک توسعه و نگهداری راه.


GeoStudio

GeoStudio نرم افزاری دو بعدی ویکی از نرم افزار های مهندسی عمران و مهندسی معدن و مهندسی ژئوتکنیک است روش المان محدود، مبنای تحلیل‌هایی است که در این نرم‌افزار انجام می‌شود. مهندسان معدن و مهندسان عمران در گرایش‌های دیگری هم‌چون منابع آب، زلزله و محیط زیست از قابلیت‌های ژئواستودیو بهره می‌برند. در این نرم ‌افزارامکان انجام تحلیل‌های تنش ـ کرنش، جریان و تراوش وجود دارد. هم‌چنین تحلیل پایداری شیروانی‌ها، پایداری سدهای خاکی و تحلیل دینامیکی سازه‌های ژئوتکنیکی هم در ژئواستودیو انجام می‌شود. مدل‌سازی نیلینگ، مدل‌سازی پدیده‌ی روانگرایی در خاک‌های مستعد و شبیه‌سازی پدیده‌ی نشست از دیگر کارایی‌های ژئواستودیو است.در این نرم‌افزار کاربر می‌تواند هندسه‌ی موردنظر خود را مستقیماً ترسیم، یا آن را از فایل‌های اتوکد فراخوانی کند. ابزارهای بصری بسیار قوی و امکان تدوین داده‌های خروجی در اکسل، گرفتن خروجی را از ژئواستودیو بسیار ساده کرده‌اند. ژئواستودیو این توانایی را دارد تا مسائل را به روش‌های استاتیکی، شبه‌استاتیکی و دینامیکی تحلیل کند.
GeoStudio دارای ماژول های مختلفی میباشد که آن هارا نام خواهیم برد:
1:ماژول SIGMA
2:ماژول SEEP
3:ماژولSLOPE
4:ماژول QUAKE
5ماژول TEMP
6:ماژول VADOSE
7:ماژول CTRAN
8:ماژول AIR


ETABS

ETABS یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران و معماری میباشد سه بعدی بسیار کاربردی جهت تجزیه و تحلیل بنیادی و طراحی سازه های ساختمانی و مورد استفاده قرار میگیرد.از توانایی های این نرم افزار دارا بودن تمام المان های یک ساختمان ،داشتن پردازنده های طراحی برنامه بسیار کامل وتوانای یطراحی تمام المان های ساختمان را می توان نام برد.
از ویژگی های این نرم افزار میتوان موارد زیر را نام برد:

 1. ورودی و ویرایش گرافیکی برای تولید مدل آسان و سریع
 2. سیستمهای مختصات چند گانه اعم از مختصات خطی یا کروی
 3. طراحی دیوارهای برشی
 4. نسل سوم مدل از طریق نمایش ها و ارتفاعات طرح
 5. تولید مدل سریع با استفاده از مفهوم داستان های مشابه
 6. ویرایش آسان از طریق حرکت، ادغام، آینه و کپی دستورات
 7. ایجاد سریع شی با یک کلیک ماوس
 8. محاسبه خودکار جرم و مرکز جرم
 9. چندین پنجره مشاهده
 10. نمایش سه بعدی با قابلیت زوم از مدل، نمایش طرح، نمایش ارتفاع، نمایش توسعه ارتفاع، نمایش سفارشی تعریف شده توسط کاربر

SAFE

نرم افزارsafe یکی ازنرم افزارهای مهندسی عمران است که برای طراحی کف بتنی post-tension،زمینه مهندسی سازه ،مهندسی زلزله و سیستم‌های بنیادی کاربرد دارد.
 SAFE علاوه بر توانایی در طراحی دال ها و پی های مختلف قادر به تحلیل و طراحی انواع پیچیده دال ها (دال یکطرفه ، دال تخت با کتیبه ، دال دو طرفه با تیر ، دال پس کشیده با تیر ، دال تخت پس کشیده و … ) و پی های پیچیده می باشد .در نرم افزار SAFE از تئوری های جدید و پیشرفت های جدید علمی بر اساس روابط تیرهای خمشی استفاده شده است . در نرم افزار Safe توانایی انجام قسمت های مختلف فرایند مهندسی ، از طرح اولیه تا نمایش جزئیات ، تجزیه و تحلیل طرح در جهت رفع ایرادات و انجام بهینه سازی روی مدل ، فراهم شده است .

 Safe قادر به تحلیل و طراحی صفحات خمشی می باشد . انواع رفتارهای عناصر مختلف که نرم افزار SAFE قابلیت تحلیل و طراحی آن را دارد ، می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :
1:رفتار غشایی یا تنش در صفحه Membrane.
2:رفتار خمشی یا کرنش در صفحه Bending-Plate.
3:رفتار پوسته ای یا ترکیبی Shell.


سازه۹۰ (SAZE90)

سازه۹۰ (SAZE90) یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های مهندسی عمران میباشد که این در AUTO CAD برنامه نویسی شده است.
این نرم افزار با استفاده از تکنیک های AutoCAD Activex Automation از سال 1376 تاکنون با حجم قابل توجهی از کار گروهی در حال توسعه بوده است 

 سازه۹۰ خروجی نرم افزارهای ETABS, SAP, SAFE را دریافت نموده و همه ی جزئیات نقشه های سازه های بتنی را با دقت تمام ترسیم می کند.این جزئیات شامل ترسیم نقشه تیرها، ترسیم نقشه ستون ها، ترسیم نقشه دیوارهای برشی بتنی، ترسیم نقشه فونداسیون ها، ترسیم نقشه دال های کف ها، ترسیم نقشه سقف های تیرچه بلوک، ترسیم نقشه پله های بتنی، لیست مقادیر مصالح شامل حجم و وزن بتن مصرفی، میزان میلگرد مصرف شده، محاسبه بهینه نحوه ی برش میلگرد، شیت چینی اتوماتیک و… می شود .


SDR map

SDR map یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های مهندسی عمران در زمینه نقشه کشی میباشد و شاید کمتر کسی در زمینه نقشه برداری و تهیه نقشه ها فعالیت نماید واز SDR و یا به طور کامل SDR MAPPING & DESIGN استفاده نکند.
از این نرم افزار جهت تخلیه اطلاعات و پردازش اطلاعات و ترسیم نقشه به صورت اتوماتیک برای دوربینها و هم چنین جهت نقشه برداری وتوپوگرافی استفاده می شود.


نرم افزار سازه نگار

سازه نگار یکی از نرم افزار های مهندسی عمران میباشد که برای طراحی و ترسیم اتصالات پیچی، جوشی و درختی به همراه ترسیم دیوار برشی بتنی در سازه فلزی، طراحی و ترسیم صفحه ستون و اتصالات مهاربندی، ترسیم سه بعدی اتصالات و سازه از هر زاویه دلخواه، ارسال سازه سه بعدی به نرم افزار XSteel، محیط زبان فارسی و انگلیسی، ارائه گزارشات کنترل سازه بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰، خواندن اتوماتیک مقاطع از فایل ETABS و ترسیم کل نقشه های سازه فلزی با جزئیات کامل به همراه شاپ کل اتصالات و لیستوفر کامل پروژه است.

از ویژگی ها سازه نگار میتوان نام برد:

 1.  امکان بازیابی خروجی پروژه‌های محاسبه شده با Etabs ۲۰۱۵ 
 2.  طراحی و ترسیم اتصال ستون به ستون (وصله ستون ها)
 3.  محاسبه و کنترل باربری مهاربندی‌های همگرای ویژه به میزان حداقل ۳۰% و حداکثر ۷۰% نیروی جانبی بر اساس بند ۱۰-۳-۱۱-۱-ت مبحث دهم مقررات ملی ساختمان 
 4.  اضافه شدن کنترل‌های مربوط به بخش‌های مختلف سازه مطابق با ضوابط آخرین ویرایش مباحث ۱۰ و ۹ و ۶ مقررات ملی ساختمان سال ۱۳۹۳ و استاندارد ۲۸۰۰ 
 5.  کنترل و محاسبه نسبت مقاومت خمشی ستون به تیر (ستون قوی- تیر ضعیف) 
 6.  کنترل ضرایب اصلاح مشخصات مقطع در اثر ترک خوردگی 
 7.  محاسبه ضریب نواحی صلب انتهایی که می‌بایستی ضریب ناحیه ی صلبیت حداکثر المان‌های خطی حداکثر ۰.۵ باشد 
 8.  امکان انتخاب روش طراحی، کنترل، گزارش و ترسیم بخش‌های مختلف سازه مطابق با روش‌های ضرایب بار و مقاومت (LRFD) و تنش مجاز (ASD) 
 9.  امکان طراحی تمام مقاطع دیوار SD و General 
 10.  امکان ارسال اطلاعات دقیق اتصالات به نرم افزار Tekla Structure

CONDRAW

CONDRAW یکی از نرم افزار های مهندسی عمران میباشد که به منظور تهيه نقشه سازه هاي بتني ( تيرها و ستونها ، پلانهاي تير ريزي و ستون گذاري و جداول ليستوفر ) بر اساس دو آيين نامه آبا و ACI ،در محيطي كاملا گرافيكي تهيه و تنظيم شده است که در این نرم افزار كليه نقشه هاي اجرايي تيرها و ستونها و همچنين جداول ليستوفر در محيط اتوكد قابل مشاهده هستند .


Graphisoft Archicad

Graphisoft Archicad نرم افزایر دقیق برای طراحی پلان ساختمان ها و سازه های مورد نظر طراحان است . این نرم افزار با داشتن امکانات زیاد و تکنولوژی پیشرفته همچون نرم افزار اتوکد autocad یکی از بهترین نرم افزار های طراحی پلان است و در هنگام خواندن پلان ساختمان نیز مهندسین با استفاده از خواندن اطلاعات دقیق ارائه شده این نرم افزار با مشکلی روبرو نمیشوند .


:FLAC

FLACیکی از نرم افزارهای مهندسی عمران و پژوهشگران ژئوتکنیک و میباشد.این نرم افزار با استفاده از فرمولاسیون تفاضل محدود صریح قادر به مدلسازی رفتارهای پیچیده‌ای چون مسائلی که چندین مرحله‌ای هستند، تنش‌ها و کرنش‌های بزرگ، رفتارهای غیر خطی مصالح یا سیستم‌های ناپایدار (حتی مواردی چون شکست، تسلیم در مقیاسی بزرگ و فروپاشی نهایی) می‌باشد.

فلک دارا ماژول های مختلف ماژول دینامیکی، ماژول خزش، ماژول جریان دوفازی، ماژول حرارتی، ماژول مدل‌های شامل C++ تعریف شده توسط کاربر است.
FLAC توسط زبان ساخت‌یافته FISH حمایت می‌شود. به‌وسیله این زبان كاربر می‌تواند برنامه‌ها و توابع مورد نظر خود را برای افزایش كارآیی FLAC به آن بیفزاید.
FLAC می‌تواند به دو صورت مورد استفاده قرار گیرد: وارد كردن دستورات در خط فرمان و استفاده از رابط گرافیكی. رابط گرافیكی شرایط اجرای سریعتر فرمان‌ها را فراهم می‌كند. در حالت استفاده از خط فرمان، كاربر به اطلاعات بیشتری در مورد FLAC نیاز دارد كه برای كاربران مبتدی می‌تواند مشكل‌ساز باشد. زبان ورودی خط فرمان بر اساس كلمات قابل فهم است كه درك عمل آن را برای كاربر آسان می‌نماید.


STAAD.Pro

STAAD.Pro یکی از نرم افزار های مهندسین معماری است که برای طراحی و انجام محاسبات انواع مختلف سازه‌ها از قبیل ساختمانهای مسکونی، آسمان خراش ها، مخازن ذخیره، تونل‌ها و حتی ساز پیانواستفاده میشود. از این نرم افزار برای آنالیز استاتیکی، دینامیکی، P-Delta ، آنالیز غیرخطی، کمانش و نیز آنالیز کابل به شمار می رود.از مهمترین مزیت های این برنامه پشتیبانی از آیین نامه های طراحی با مصالح مختلف از قبیل: فولاد، بتن، چوب، آلومینیوم و مقاطع مرکب است.
از مزایای این نرم افزارقابلیت پشتیبانی از حروف طراحی با مواد مختلف مانند فولاد، بتن، چوب، آلومینیوم و مقطع عرضی است. توانایی محاسبات پویا و مطالعه رفتار ساختاری سازمانی خاک با خروجی نیز از مزایای این نرم افزار است.


CSI Bridge

نرم افزارCSI BRIDGE یک نرم‌افزار جامع و قدرتمند می‌باشد که پس از نرم‌افزار SAP جهت تحلیل و طراحی تخصصی انواع پل توسط کمپانی CSI ارائه شده است. با استفاده از این برنامه مهندسین قادر به طراحی انواع پل‌های بتنی و فولادی خواهند بود.

این برنامه قادر به مدل‌سازی پل با ساختار پیچیده، تجزیه و تحلیل خزش و انقباض، کشش کابل، هندسه‌ی غیرخطی (تحلیل پی-دلتا و تغیر شکل‌های بزرگ) مصالح غیرخطی، تعریف شرایط مرزی و حالات بار می‌باشد. وسائل نقلیه و خطوط عبور محاسباتی در این برنامه به سرعت قابل تعیین است و همچنین نمودار گانت جهت نشان دادن توالی ساخت در پل‌های معلق، پل‌های کابلی، پل‌های بتنی با روش طره متعادل و برنامه‌ریزی ساخت در دسترس می‌باشد. 

مهدی موسی زاده
مهدی موسی زاده

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0